Gplus 64
Ακολουθήστε
on Google+

Tσέλσι, Βασιλεία, Φενερμπαχτσέ και Μπενφίκα στους ''4'' της διοργάνωσης

Η Φενέρμπαχτσε διαφύλαξε το σκορ του πρώτου αγώνα (2-0) και προκρίθηκε στους «4» του Europa League, μετά την ισοπαλία 1-1 με τη Λάτσιο στη Ρώμη. Οι γηπεδούχοι, που αγωνίστηκαν σε άδειες κερκίδες λόγω τιμωρίας της έδρας τους, άσκησαν πίεση στους Τούρκους και προηγήθηκαν στο 60’ με τον Λούλιτς.

Στο 73΄ ο Ερκίν ισοφάρισε στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε η Φενέρ που προκρίθηκε σε ημιτελικό ευρωπαϊκής διοργάνωσης για πρώτη φορά στην ιστορία της. Με τους βαθμούς αυτούς (1 σήμερα + 1 το μπόνους πρόκρισης), η Τουρκία έριξε την Ελλάδα στη 12η θέση της κατάταξης της UEFA.

Κίτρινες:
Λούλιτς. Κλόζε, Κόζακ - Τσίγκλερ, Κριστιάν, Ερκίν

ΛΑΤΣΙΟ (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς):
Μαρκέτι, Σιανί, Λούλιτς, Μπιάβα (55΄ Κλόζε), Ράντου, Εντερσον (73΄ Φλοκάρι), Ερνάνες. Λεντέσμα, Τσάνα, Καντρέβα, Κόζακ (77΄ Ρότσι).

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Αϊκούτ Κοτσαμάν):
Βολκάν, Κορκμάζ, Γιόμπο, Τσίγκλερ, Γκιονούλ, Μεϊρέλες, Κριστιάν (73΄ Σαλίχ), Σελτζούκ Σαχίν, Ερκίν (87΄ Κράσιτς), Κάϊτ, Γουεμπό (80΄ Μεχμέτ Τοπούζ).

Νιουκάστλ και Μπενφίκα αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και οι «αετοί» προκρίθηκαν στην ημιτελική φάση του Europa League, μετά το 3-1 του πρώτου αγώνα.

Η ομάδα του Αλάν Πάρντιου πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της, πέτυχε το γκολ που της άνοιξε το δρόμο με τον Παπίς Σισέ στο 73΄, αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στο δεύτερο που θα της χάριζε την πρόκριση. Αντίθετα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Σάλβιο ισοφάρισε.

Κίτρινες:
Γουϊλιαμσον, Γιανγκά Μπιβά, Σισέ, Καμπαγιέ - Αρτούρ, Αλμέιδα, Πέρες

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ (Αλαν Πάρντιου):
Κρουλ, Σίμπσον, Γουϊλιαμσον, Ανίτα (62΄ Μπεν Αρφά), Γιανγκά-Μπιβά, Αϊντάρα (66΄ Μαρβό), Καμπαγιέ, Σισοκό, Γκουτιέρες, Μπιγκιριμανά (46΄ Αμεόμπι), Σισέ.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ (Ζόρζε Ζεσούς):
Αρτούρ, Λουϊζάο, Γκαράι, Αλμέιδα, Γκαϊτάν, Μάτιτς, Πέρεζ, Λίμα (71΄ Καρντόσο), Τζον (75΄ Ροντρίγκο), Σάλβιο (+90΄ Ζαρντέλ), Μελγκαρέχο.

Η Τσέλσι έγινε η πρώτη ομάδα που προκρίθηκε στους «4» του Europa League. Οι Άγγλοι γνώρισαν την ήττα με 3-2 στη Ρωσία από τη Ρούμπιν Καζάν, ωστόσο πέρασαν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, καθώς στο πρώτο παιχνίδι είχαν επικρατήσει με 3-1.

Μόλις στο 4’ ο Φερνάντο Τόρες, που σκόραρε δύο φορές στο πρώτο ματς, άνοιξε το σκορ για τους «μπλε», ενώ η Ρούμπιν Καζάν ισοφάρισε σε 1-1 στο 51’ με γκολ του Μαρκάνο, μετά από σέντρα ενός άλλου πρώην «ερυθρόλευκου», του Ορμπάιθ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μόουζες έδωσε ξανά προβάδισμα στην Τσέλσι, αλλά στο 62΄ ο Καραντενίζ και στο 75΄ ο Νάτκο με πέναλτι «γύρισαν» το παιχνίδι και χάρισαν μια νίκη γοήτρου στη ρωσική ομάδα.

Κίτρινες: Μαρκάνο

Ρούμπιν Καζάν (Κούμπαν Μπερντίγεφ): Ριζίκοφ, Κούζμιν (46΄ Καλέσιν), Μαρκάνο, Ανσάλντι, Σέζαρ Νάβας, Ορμπάιθ (66΄ Ντιάντιουν), Καραντενίζ, Νάτκο, Κασάεφ (72΄ Ριαζάντσεφ), Ερεμένκο, Ροντόν.

Τσέλσι (Ραφαέλ Μπενίτεθ): Τσέχ, Νταβίντ Λουίς, Τέρι, Αθπιλικουέτα, Πάουλο Φερέιρα, Ραμίρες (60΄ Ομπι Μίκελ), Έικ, Μόουζες, Λάμπαρντ (+90΄ Ιβάνοβιτς), Μπεναγιούν (77΄ Οσκαρ), Τόρες.

Η Βασιλεία έγινε η δεύτερη ελβετική ομάδα που προκρίνεται στους ημιτελικούς ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Οι πρωταθλητές επικράτησαν 4-1 στα πέναλτι της Τότεναμ, σ’ ένα συγκλονιστικό ματς που έγινε στο "Ζανκτ Γιάκομπς" και μετά από 120 λεπτά ήταν στο 2-2, όσο δηλαδή και το σκορ του πρώτου αγώνα στο Λονδίνο.

Για τη Βασιλεία σκόραραν ο νεαρός Αιγύπτιος Μοχάμεντ Σαλάχ στο 27΄ και ο Ντράγκοβιτς έγραψε στο 49΄. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Τότεναμ ήταν ο Αμερικανός Κλιντ Ντέμπσι που άνοιξε το σκορ στο 23΄ και ισοφάρισε στο 82΄. Σημαντική η φάση του 90΄, όταν ο Βερτόνγκεν ανέτρεψε τον Στρέλερ που έφευγε μόνος του και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Γλύτωσε, όμως, από ένα σχεδόν σίγουρο γκολ στην ομάδα του, η οποία ήταν τυχερή και στην παράταση. Οι γηπεδούχοι πίεσαν και έχασαν σπουδαίες ευκαιρίες, ανάμεσα στις οποίες και το δοκάρι σε σουτ του Ελνενί στο 98΄